Negocjacje to czasami bardzo długi proces, ale zdarzają się również i takie, gdzie po 15 minutach obie strony dochodzą do satysfakcjonujących rezultatów. W procesie negocjacji każdy zainteresowany stara się „ugrać” dla siebie jak najwięcej, ale tylko rozsądna i zrównoważona taktyka, pozwoli osiągnąć sukces. Oto kilka wskazówek, które stosują doświadczeni negocjatorzy.

 

1.Mierz wysoko, nie bój się ryzyka. 

Każdy chce mieć satysfakcję z negocjacji, a największą daje ustępstwo cenowe, nie odkrywaj się więc od razu, jaka cena dla Ciebie jest najkorzystniejsza. Warto czasami podać cenę z „górką”. 

2.Tak za nie, zanim powiesz tak powiedz nie. 

Jeżeli otrzymujemy coś łatwo, często towarzyszy temu uczucie niedosytu. Równocześnie zbyt łatwe dojście do konsensusu otwiera drogę do kolejnych roszczeń. 

3.Ustępuj małymi krokami. 

Trudne ustępstwo zwiększa wartość naszej ceny, jak również pokazuje gdzie jest granica. Dodatkowo warto pamiętać, że każde ustępstwo jest okazją do poproszenia o coś w zamian. 

4.Jeżeli coś dajesz, bierz coś w zamian. 

Tą zasadę warto sobie wydrukować i przykleić na lustrze. Dzięki tej zasadzi od razu uczysz drugą stronę, że każde ustępstwo niesie za sobą oczekiwanie. 

5.Doceniaj drugą stronę. 

Niby to oczywiste, ale czasami o tym zapominamy. Wyrażenie naszego uznania przeciwnikowi daje nam 10 punków życzliwości oraz buduje pozytywną atmosferę, która jest bezcenna przy każdych negocjacjach. 

6.I na koniec ostatnia wskazówka: rzeczywistą cenę towaru określa to, ile druga strona jest gotowa za nią zapłacić

 

Trzeba pamiętać, że są to tylko wskazówki, do których należy podchodzić intuicyjnie oraz stosować  je przez pryzmat naszej indywidualnej sytuacji, tylko wówczas mogą być one pomocne i prowadzić do sukcesu.  Warto również rozważyć, czym jest prawdziwy sukces, czy położenie przeciwnika dosłownie na łopatki, czy osiągnięcie remisu, czyli dojście do kompromisu? Ale to już temat na następny wpis. 

 

 

Wpisz kod z obrazka Security codeRefresh w pole i Send