Coach termin zaczerpnięty z języka angielskiego, oznacza nic innego jak – trener osobisty. Nie jest to trener w potocznym tego słowa znaczeniu, jednakże trening prowadzony przez niego nierzadko wyciska z nas poty takie same jak na siłowni.
International Coach Federation w bardzo precyzyjny sposób określa pozycję coacha w aspekcie procesu coachingu. Sam proces ma na celu przede wszystkim podniesienie wyników działania coachee, jak również usprawnienia jego sposobu uczenia się. Wszystkie te działania prowadzą finalnie do podniesienia jakości życia. Warto tutaj wyjaśnić kim jest coachee. Coachee to osoba z którą coach pracuje, możemy taką osobę nazwać również klientem. Relacja ta ma z pewnością naturę partnerską. Coach nie może podchodzić do klienta z pozycji eksperta, autorytetu czy też cudownego uzdrowiciela. Coach jest pewnego rodzaju przewodnikiem jednak nie podejmuje pełnej odpowiedzialności za efekty procesu treningu. Coachee też, nie powinien zrzucać odpowiedzialności za powyższe na coacha. Obie strony wspólnie ustalają cel, format, oczekiwania w stosunku do wyników wspólnej pracy. Coach pomaga zainicjować klientowi działania mające prowadzić do osiągnięcia ustalonych celów. Określając zakres prac, ujmuje jak największą dziedzinę zastosowań. Sam proces coachingu może dotyczyć bardzo wielu sfer. Życie każdego człowieka to warkocz aspektów osobistych oraz zawodowych. Bardzo małe efekty dałby trening ograniczony tylko do jednego, wybranego zagadnienia.

Dlaczego nie wolno zastępować psychoterapii współpracą z coachem?

Coaching koncentruje się na teraźniejszości i przyszłości. Nie analizuje on przeszłości czy wpływu minionych zdarzeń na obecne funkcjonowanie osoby, z którą prowadzony jest trening. Coaching nie jest psychoterapią i nie jest w stanie pomóc klientowi z problemami natury emocjonalnej czy poznawczej, nie zajmuje się pomocą psychologiczną i nie leczy zaburzeń. Coaching natomiast może być stosowany równolegle z psychoterapią, lecz nie może być jej substytutem. Coaching korzysta z informacji o przeszłości coachee tylko i wyłączenie w celu ustalenia jego obecnej sytuacji. Nie zakłada on jednak rozwiązania problemów z przeszłości w celu usprawnienia działań przyszłych.

Dzięki coachingowi klient ma możliwość zwiększenia swoich zdolności do osiągania wymarzonych rezultatów, budowania pewności siebie, rozwijania swoich naturalnych umiejętności. Po zakończeniu współpracy, coachee musi mieć poczucie stabilności oraz samodzielności. Musi wierzyć w siebie i swoje siły, musi być przekonany, że równie efektywnie działa sam jak z pomocą coacha.

Źródło zdjęcia: gualtiero via photopin cc

Wpisz kod z obrazka Security codeRefresh w pole i Send