Co dzieje się z marką, kiedy jest postrzegana przez klienta, nazwijmy to łagodnie, jako mało atrakcyjna? Wyjścia są dwa: albo pogodzić się z tym, że wszystko co dobre kiedyś się kończy, albo… Jak Steve Jobs sprawić, że marka stanie się jedną z atrakcyjniejszych na świecie.

 

Nowe = Lepsze

Rebranding  to całkowita zmiana sposobu postrzegania marki przez odbiorcę.  Dotyczy przede wszystkim:

• Zmiany wizerunku marki

• Zmiany lub wprowadzenia nowego produktu

• Zmiany w podejściu do klienta

 

Skuteczny rebranding to taki, który sprawi, że kompletnie zapominamy o tym, jak dana marka była przez nas odbierana w przeszłości. Doskonałym przykładem jest Old Spice. Dawniej kojarzona z przeciętnymi kosmetykami dla starszych Panów, dziś chętnie kupowana przez młodych mężczyzn. Dzięki zmianie wizerunku i skierowania produktu do zupełnie innej grupy docelowej, marka może konkurować z kultowymi dziś produktami marki Axe. 

Od zera do  Rebrander’a

Rebranding to również sposób na odbicie się od dna. W przypadku Apple, który w roku 1997 był niemalże bankrutem, zadziałało wprowadzenie produktów takich jak iMac, iPod czy iPad. Jobs zatroszczył się także o to, aby jego produkty wyglądały ekskluzywnie i były dopasowane do upodobań docelowego odbiorcy. Umożliwił też korzystanie z iSpot’ów- autoryzowanych punktów obsługi klientów Apple. Dzięki wyjściu poza poziom samego produktu, akcje Apple poszybowały w górę prawie dziesięciokrotnie, z 6$  do 58$.

Należy pamiętać o tym, że aby proces  rebrandingu zaowocował należytym zyskiem, powinien być traktowany holistycznie. Samo odświeżenie logo nie zagwarantuje zwiększenia przychodów ze sprzedaży, czy dotarcie do szerszego grona odbiorców. Oczywiście, zabiegi tego typu mogą  być częścią rebrandingu, ale żeby zbudować całkiem nowy wizerunek, trzeba sięgnąć po więcej.  Może dlatego rynek firm zajmujących się przeprowadzaniem tego procesu przybywa jak grzybów po deszczu? 

 

 

 

Źródła:

 

http://www.adweek.com/socialtimes/how-old-spice-swaggerized-their-brand-and-men-everywhere/19047

http://www.businessinsider.com/10-most-successful-rebranding-campaigns-2011-2?op=1

http://www.collinsdictionary.com/dictionary/english/rebranding

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rebranding

http://www.rebrand.com/about

 

 

Wpisz kod z obrazka Security codeRefresh w pole i Send